امروز  سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
سـفر به سرزمین جشن ها وآیین ها
۱۳۹۴/۰۶/۰۱ تعداد بازدید: ۲۷۴۷
print

سـفر به سرزمین جشن ها وآیین ها

سـفر به سرزمین جشن ها وآیین ها

                            سـفر به سرزمین جشن ها وآیین ها
سفر به ترکمنستان
محسن اشتیاقی
ترکمنستان یکی از کشورهای آسیای میانه است که از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب از طریق دریای خزر با روسیه و آذربایجان همسایه است. بیشتر مردم این کشور ترکمن هستند و به زبان ترکمنی صحبت میکنند. عشق آباد (پایتخت ترکمنستان) و مرو از شهرهای مهمّ این کشور هستند. ترکمنستان دارای منابع فراوان گاز است که آن را به کشورهای مختلف صادر میکند. ترکمنستان دارای جاذبههای طبیعی فراوانی از جمله دریاچههای زیبا هم هست. مردمان این سرزمین با ایرانیان اشتراکات فرهنگی زیادی دارند؛ چرا که روزگاری ترکمنستان، جزئی از خراسان بزرگ و ایران بوده است.
آب و هوا
صحرای «قره قوم» حدود هشتاد درصد مساحت ترکمنستان را تشکیل میدهد که دارای آب و هوای خشک است، ولی ناحیة رشته کوه «کپّه داغ» در جنوب این کشور و در نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد.
جاذبهها و دیدنیها
ترکمنستان، سرزمین جشنها و آیینهاست؛ جشنهایی که ریشهاش به روزگاران قدیم میرسد. ترکمنها به مناسبتهای مختلف در سال جشنهایی را برگزار میکنند از جمله جشن «قربان بایرام»، «اراز بایرام»، «آق قویین»، طلب باران، مولودی و ... . بی شک دیدن این مراسم و همراه شدن با سنّتهای مردمان ترکمن بسیار جذّاب و دلنشین است.
دیار ترکمنها از نظر معماری اسلامی هم جاذبههای فراوانی دارد؛ از جمله مسجد جامع «روحی ترکمنباشی» در روستای «قپچاک»، 15کیلومتری عشق آباد.
الزامات ورود و اقامت
اگر ویزای کشور ترکمنستان را داشته باشید میتوانید برای سفر زمینی به این کشور اقدام کنید. مرز اصلی برای رفتن به عشقآباد، مرز باجگیران است. در آنجا یک مهمانسرای جهانگردی هم قرار دارد که جای مناسب و تمیزی است. شما میتوانید با اتومبیل شخصی خود مثلاً از مسیر: تهران ـ آمل ـ بابل ـ بابلسر ـ ساری ـ گرگان ـ بجنورد ـ شیروان ـ قوچان ـ باجگیران خودتان را به مرز برسانید، یا میتوانید به مشهد رفته و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی تا قوچان و از قوچان هم با تاکسی به باجگیران بروید.
انواع ویزا (روادید) ورودی به ترکمنستان
1ـ خصوصی با ارسال دعوتنامه از سوی افراد حقیقی
2ـ تجاری
3ـ تحصیلی (برای دانشجویان شاغل به تحصیل در ترکمنستان)
4ـ توریستی
روادیدها بازههای زمانی مختلفی از 10 روز تا 1 ماه و 3 ماه و یکساله برای دانشجویان دارد. روادیدهای توریستی قابل تمدید نیست و امور مربوط به آنها بر عهدة آژانسهای توریستی است و روادیدهای دانشجویان نیز در صورت اخراج دانشجو یا پایان مدّت تحصیل، ظرف دو هفته بی اعتبار میشود.
نشانی سفارت ترکمنستان در تهران
خیابان شهید لواسانی (فرمانیّه)، خیابان وطن پور، خیابان براتی، پلاک 5
روز و ساعات کاری: یکشنبه تا پنجشنبه، ساعت 9 تا 11
نشانی سرکنسولگری ترکمنستان در مشهد
میدان ده دی، خیابان امام خمینی، امام خمینی ،22 پلاک 34
ساعت کاری:8:30 صبح الی 12:00 بعداز ظهر
روزهای تعطیل: جمعه و یکشنبه
اسکان و اقامت
انتخاب محلّ اقامت (منزل مسکونی استیجاری و یا هتل) آزاد است، به این شرط که منزل مسکونی، خصوصی باشد.
اگر قصد سفر به شهرهای دیگری غیر از عشق آباد را دارید، باید روادید با قید اجازة سفر به شهر مورد نظر را درخواست کنید، وگرنه تخلّف از این موارد جریمة نقدی و در برخی موارد ممنوع الورود شدن فرد را به همراه دارد.
چند توصیه به رانندگان محترم عازم ترکمنستان
از آنجا که رانندگان تحت پوشش شرکتهای حمل و نقل حامل کالاهای اتباع ترکمنستان، عازم این کشور هستند، به منظور اجتناب از مشکلات احتمالی، چند توصیة ایمنی برایتان داریم:
1ـ رعایت قوانین و مقرّرات راهنمایی و رانندگی و قوانین داخلی این کشور از جمله توقّف کامل هنگام رسیدن به چراغ سبز چشمک زن، خودداری از صحبت کردن با تلفن همراه به هنگام رانندگی و مراجعه به موقع به محلّ اقامت خود در شب قبل از ساعت هشت شب. در غیر این صورت جریمههای سنگینی در انتظار شماست!
2ـ از قبول هرگونه بسته و نیز ارتباط با افراد ناشناس جدّاً پرهیز کنید. علاوه بر این از حمل کالاهای ممنوعه مانند اشیای عتیقه و پوشاک و اجناس بدون اظهار نامة گمرکی خودداری نمایید.
3ـ در صورت خرابی خودرو و ضرورت ترک آن جهت تأمین لوازم، مراتب را به نزدیکترین پاسگاه پلیس اطّلاع بدهید و از گذاشتن مدارکتان در خودرو اجتناب کنید.
4ـ ضمن توجّه به مدّت اعتبار روادید و وجود برگَ خالی در گذرنامه برای سفر به کشور ثالث، از ارایة مدارک به افراد ناشناس و تمدید مدارک توسّط افراد غیر مسئول خودداری کنید.
سفرتان خوش.

نظرات
تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
 جناب مدیر

مطب خوب و مفیدی بود .با تشکر


 نام:
 *نظر: